לא רק לשטוף את האוכל למטה: על מים ומערכת העיכול

המים חיוניים לתפקוד תקין של גופנו - את זה כולם יודעים. הם מהווים מרכיב חשוב בתאים, חשובים לפינוי פסולת ורעלנים ושינוע חומרים הכרחיים ברחבי הגוף, ממלאים תפקיד בשמירה על טמפרטורת הגוף ותפקוד תקין של המערכות השונות. 

מאמר אורח

 

מים ומניעת בעיות עיכול

 

עיכול המזון מתחיל בפה. כאשר אנחנו לועסים בלוטות הרוק מייצרות רוק שבו אנזימים המסייעים לפירוק המזון. אם הגוף שלנו סובל מחסור במים, ייצור הרוק נפגע והעיכול איננו מושלם ועלולות להיווצר מגוון בעיות עיכול.

 

המים ממלאים תפקיד חשוב במערכת העיכול שלנו ומסייעים לפעילות התקינה שלה – הם אינם רק מרכיב חשוב בתזונה אלא גם כלי מסייע לתפקוד תקין של מערכת העיכול.

 

איבר חשוב נוסף שזקוק למים לתפקוד תקין ונמצא בקצה השני של מערכת העיכול הוא הכליות. תפקידן לנקות את הגוף מרעלים שונים ורק עם אספקה קבועה ומספקת של מים הכליות יכולות למלא את תפקידן החשוב.

 

מים ועצירות

 

כאשר אין מספיק מים שעוברים במערכת העיכול, הגוף משתמש ביותר נוזלים מתוך המזון שעובר במערכת. כתוצאה מכך הצואה נעשית מרוכזת ויבשה יותר ולגוף קשה יותר להוציא אותה – עצירות בלשוננו. שתייה מספקת של מים יכולה לצמצם את מקרי העצירות שלנו.

 

במקרים שבהם העצירות לא נגרמה בגלל מחסור במים, המים אינם יעילים בעצמם אלא בשילוב עם מזונות אחרים, בעיקר כאלה שמכילים סיבים. למעשה, יעילותם של מזונות עשירים בסיבים לפעילות התקינה של מערכת העיכול תלויה בשתייה של כמות מספקת של מים; ללא מים הם עלולים להחמיר את המצב!

 

מים כתחליף למשקאות מזיקים

 

משקאות עמוסים בסוכר יכולים לפגוע בתפקוד התקין של מערכת העיכול כשהם משבשים את הפעילות התקינה של המערכת. שתיית מים במקום משקאות מזיקים היא פיתרון מונע מצוין לבעיות הנוצרות ממשקאות מזיקים אחרים.

 

מים ושלשול

 

כאשר מערכת העיכול "מקולקלת" בגלל סיבות שונות, לעיתים אנחנו סובלים משלשול – צואה מימית במיוחד.

 

במקרים כאלה חשוב מאוד לשתות הרבה מים. הדבר אולי לא ירפא את מערכת העיכול אבל הוא ימנע מנזקים נוספים שעלולים להתרחש בגלל התייבשות. במקרים של שלשול אנחנו מאבדים הרבה מים וחשוב להקפיד להחזיר לגוף את מה שחסר לו.

 

לשתות בזמן הנכון?

 

אבל לאחר כל מה שנאמר על חשיבות המים למערכת העיכול, חשוב לציין נקודה נוספת: יש שממליצים על הפרדה בין אכילה לשתייה. הסיבה לכך היא שבעת הלעיסה מופרש רוק ובו אנזימים חשובים לעיכול המזון. שתייה יחד עם לעיסה פוגעת בהיווצרות הרוק ובעיכול המזון. לכן יש להפריד בין אכילה לשתייה. כמה? פה כבר ישנן דעות שונות. יש המדברים על חצי שעה של הפרדה בין אוכל לשתייה ואילו אחרים מחמירים או מקלים. 

 

מצד שני, ישנה גם דעה שאין שום סיבה להפריד בין אכילה ובין מים ושמדובר במיתוס שאינו מבוסס; מים לא משפיעים על פעילות חומצות הקיבה על ידי דילולן ולכן אפשר לשתות בזמן האוכל. גם הפגיעה באנזימים שברוק איננה משמעותית. 

 

כך או כך, בין אם אתם שותים לפני הארוחה, במהלכה או אחריה – מים חשובים לתפקוד התקין של הגוף בכלל ולתפקוד התקין של מערכת העיכול בפרט.

חזרה לפורטל המים
להצעת מחיר וקבלת שירות השאירו לנו את פרטיכם ונחזור אליכם
  1. Please let us know your name.
  2. Please write a subject for your message.
  3. חובה להזין
  4. Invalid Input

האתר מחויב
להגינות צרכנית

התחייבות
לשמירת פרטיות

מזמינים עכשיו ונהנים

מיטב מתקני מים 2015 בע"מ • היצירה 7 א.ת. רחובות • טל׳: 08-6775700, פקס: 09-7964902 • מיטב בר בגוגל+

Brand & Design by doart