איכות מים - מתקני שתייה ואיכות המים

מים... מרבית גופנו עשוי מים, העולם עשוי מים ולמעשה - חשבתם כמה מים מעורבים בחיים שלכם? הרי כולנו מכירים את תחושת כאב הראש שמופיע אם לא שתינו מספיק מים במהלך היום.

 

אוסמוזה - שיעור בכימיה שימושית

אם תשאלו כל אחד מהו חוק כלים שלובים, הוא ידע לתאר אותו. גם בלא ידיעת שמו של החוק ידוע כי אם נשים כוס מלאה מים ונחבר אותה בצינור לכוס ריקה, יזרמו מים מהכוס המלאה לריקה עד שבשתי הכוסות יהיו מים בגובה שווה.

הטבע מלא בתופעות כאלה, וחלק גדול מהתהליכים מבוסס עליהן. דיפוזיה, למשל, היא מעבר של חומרים ממקום בו הם מצויים בריכוז גבוה למקום בו הריכוז שלהם נמוך, בהנחה שיש חיבור ביניהם, עד למצב של שוויון גמור בכמות החומר.

אוסמוזה היא סוג אחר של השוואת כמויות חומר, אבל המייחד אותה הוא שבמקום שהחומר ינדוד על מנת להשתוות לכמות החומר במקום אחר, נעים דווקא המים מאזור בו יש ריכוז חומר נמוך לאזור הריכוז הגבוה, עד ליצירת מצב של איזון בריכוז החומר.

אוסמוזה, חשוב להזכיר, איננה שואפת לשוויון בכמות החומר אלא רק להשוואת ריכוז החומר. תנועה כזאת אפשרית רק כשבין החומר המרוכז פחות לזה המרוכז יותר מפרידה מחיצה המאפשרת אך ורק מעבר של מים, שיעברו כאמור מצד אחד שלה לצד השני בלא אפשרות לבצע מעבר חזרה.

אוסמוזה ודיפוזיה – שתי פנים לאותה תופעה

שתי התופעות, אוסמוזה ודיפוזיה, הן שתי פנים לאותה תופעה בטבע. ההבדל ביניהן הוא רק בעובדה כי אוסמוזה מתרחשת תוך חציית מכשול המאפשר מעבר לכיוון אחד בלבד ואילו דיפוזיה מתרחשת כאשר המחיצה המפרידה מאפשרת מעבר לשני הכיוונים. 

אוסמוזה ודיפוזיה שתיהן תופעות שהטבע זקוק להן: דיפוזיה מאפשרת קליטת חומרים חיצוניים אל תוך התא החי ועם זאת גם פליטה של חומרים בלתי רצויים. אוסמוזה משמשת דרך לסינון מים בעולם הצומח. צמחים החיים באזור בו האדמה בעלת מליחות גבוהה מסננים את המים, פשוטו כמשמעו. הם אמנם יונקים מים מלוחים אבל מאפשרים רק למים במליחות נמוכה להגיע אל הצמח ולהשקות אותו.

כשם שתהליך אוסמוזה מאפשר סינון מים יעיל בטבע, כך נמצאה הדרך להשתמש בתהליך אוסמוזה לסינון מים מלאכותי. החל משנות השישים משמש תהליך אוסמוזה הפוכה כחלק מהליך סינון וטיהור מים, על מנת להיפטר מחומרים מזיקים ולייצר למעשה מים באיכות גבוהה.

חזרה לפורטל המים
להצעת מחיר וקבלת שירות השאירו לנו את פרטיכם ונחזור אליכם
  1. Please let us know your name.
  2. Please write a subject for your message.
  3. חובה להזין
  4. Invalid Input

האתר מחויב
להגינות צרכנית

התחייבות
לשמירת פרטיות

מזמינים עכשיו ונהנים

מיטב מתקני מים 2015 בע"מ • היצירה 7 א.ת. רחובות • טל׳: 08-6775700, פקס: 09-7964902 • מיטב בר בגוגל+

Brand & Design by doart