פורטל המים של מיטב

אוסמוזה הפוכה

 

הלחץ עושה את שלו

 

אוסמוזה היא שיטה שהטבע נוקט בה לשם השוואה של ריכוז חומר בין שני מרחבים שונים. שיטה זו משווה ריכוז חומר לא על ידי מעבר של החומר עצמו ממקום למקום, אלא על ידי מעבר מים ממקום בו יש ריכוז נמוך של חומרים למקום בו הריכוז שלהם גבוה יותר, וכך עד למצב תיאורטי של שוויון בריכוז החומרים. אוסמוזה הפוכה היא מצב שבו נע החומר הממיס (מים) דרך מסננת דווקא מהמקום בו ריכוז החומר המומס גבוה למקום בו הריכוז נמוך.

 

תהליך אוסמוזה מתאפשר כיון שהמקום בו יש ריכוז נמוך של חומרים מפעיל לחץ אוסמוטי הגורם למים לעבור דרך הממברנה (מסננת) ולהיכנס אל המקום בו ריכוז החומרים גבוה יותר, על מנת לנסות ולהשוות את ריכוז החומרים.

 

אוסמוזה הפוכה הוא תהליך שבו מופעל על התמיסה (הצד שבו ריכוז החומר המומס גבוה יותר) לחץ גבוה יותר מהלחץ המופעל בכיוון ההפוך. הלחץ המופעל גורם לכך שבמקום לנסות להשוות ריכוז חומר, נעים המים בכיוון ההפוך – ממקום הריכוז הגבוה למקום הריכוז הנמוך.

 

מאז נתגלה והוסבר התהליך בתחילת המאה העשרים, ניתן מענה למספר תהיות, כמו למשל איך מצליחים צמחים לשרוד באדמה בעלת מליחות גבוהה.

 

איך מתבצעת התפלת מים במערכת אוסמוזה הפוכה?

 

מאז שנות השישים התפתחו והשתכללו שיטות סינון וטיהור מים בשיטת האוסמוזה ההפוכה. השיטה היא פשוטה לכאורה – העברת מים דרך מסננת דווקא מהצד בו ריכוז המלחים גבוה (הצד ה"רע") לצד בו ריכוז המלחים נמוך (הצד ה"טוב"), תוך שמפעילים על הצד ה"רע" לחץ רב יותר מלחץ המופעל עליו לקלוט מים נקיים. כתוצאה עוברים המים מהצד ה"רע" לצד ה"טוב", במקום שהיה אמור לקרות ההיפך.

 

השימוש בתהליך התפלת מים בשיטה זו הוא בזבזני, כיון שכרבע מהמים הולך למעשה לאיבוד ולא נעשה בו שימוש. במתקני התפלה ביתיים הבנויים בשיטת אוסמוזה הפוכה משמשת זו רק חלק מתהליך ההתפלה, ונעשים תהליכים משלימים שונים המסייעים לה ומשפרים אותה.

 

אוסמוזה, אוסמוזה הפוכה ודיפוזיה הן למעשה שלוש וריאציות של אותו תהליך עצמו, כאשר השוני הבולט ביניהן הוא אופי המסננת (ממברנה), וכיוון הלחץ המופעל.

חזרה לפורטל המים
להצעת מחיר וקבלת שירות השאירו לנו את פרטיכם ונחזור אליכם
  1. Please let us know your name.
  2. Please write a subject for your message.
  3. חובה להזין
  4. Invalid Input

האתר מחויב
להגינות צרכנית

התחייבות
לשמירת פרטיות

מזמינים עכשיו ונהנים

מיטב מתקני מים 2015 בע"מ • היצירה 7 א.ת. רחובות • טל׳: 08-6775700, פקס: 09-7964902 • מיטב בר בגוגל+

Brand & Design by doart