אוסמוזה

הטבע מלא בתופעות מרתקות וחלק גדול מהתהליכים מבוסס עליהן. בואו לקרוא מהי אוסמוזה ואיך היא תורמת לתהליך סינון וטיהור המים

 

במשך שנים נחשב הפלואוריד כיעיל ביותר למניעת עששת, מחלת שיניים התוקפת את שכבת האמייל של השן וחושפת אותה לזיהומים ולפגיעות. יון הפלואוריד מרחיק מהאמייל חומצות שונות החיוניות להתפתחות רובד חיידקי השן, ובכך מונע את פגיעתם. 

זו הסיבה שמשחות השיניים מכילות פלואוריד. זו גם הסיבה בעטיה הוחלט בארץ להוסיף פלואור במים, על מנת לספק לציבור מענה בריאותי נאות מפני סכנת העששת, בעיקר בקרב אוכלוסיות מרקע סוציו-אקונומי נמוך ובקרב ילדים.

אלא שכאמור, האמת אינה כה פשוטה. המתנגדים להפלרת מים מצטטים מחקרים חדשים המראים כי הפלרת המים אינה מעניקה חסינות מעששת, ולמעשה מבטלים את הקשר ההפוך בין נוכחות המינרל האמור למחלה. הטענה העיקרית בנדון היא כי פלואוריד אמנם יעיל במניעת עששת, אך יש למרוח אותו על השיניים ולא לבלוע אותו עם מי השתייה... 

מתי הוחלט על הפלרת מים בארץ?

בארה"ב כונתה ההפלרה "אחד מעשרת ההישגים הבריאותיים המובילים במאה ה-20", אך נראה כי אמירה זו שווה לכל הפחות בדיקה מעמיקה, בוודאי על רקע הדיון השוצף בנושא. 

הפלואוריד הוא מינרל המצוי במים באופן טבעי ברמות משתנות. נמצא כי בצפון הארץ ריכוזו במים נמוך, וככל שמדרימים עולה ריכוז הפלואוריד במים. על כן ההפלרה בארץ מתבצעת בדרך כלל במקומות בהם ריכוז הפלואור נמוך מ-1 מ"ג לליטר מים. 

הפלרת המים בארץ החלה בשנות ה-80', וקיבלה רוח גבית מוועדת נתניהו לתפקוד ויעילות מערכת הבריאות, אשר המליצה להגביר את החדרת הפלואוריד למי השתייה. ב-1998 החליטה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת כי בכל יישוב מעל 5,000 תושבים תתבצע הפלרת מים. כיום, כ-70 אחוז מאוכלוסיית המדינה מקבלת מים מופלרים, כלומר פלואוריד במי השתייה. 

מתי החלה ההתנגדות להפלרת מי השתייה?

המחלוקת סביב הפלרת מים הביאה ב-2007 את ועדת עדין לעדכון תקנות איכות מי השתייה בארץ להמליץ לבטל את ההפלרה הגורפת בכל הארץ ולהעביר את הסמכות לאחריות הרשויות המקומיות. ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, כזכור זו שאישרה את הפלרת המים בארץ רק 9 שנים קודם לכן, אימצה את מסקנות ועדת עדין, קראה להקפיא את המצב הקיים ולא להרחיב את ההפלרה ליישובים נוספים בארץ, ודרשה ממבקר המדינה לחרוץ דין בנושא. 

ב-2013 קבעה יעל גרמן כי חובת ההפלרה תופסק החל מ-2014, קביעה שהחזיקה מעמד שנה וקצת, עד חזרתו של קודמה בתפקיד, יעקב ליצמן, למשרד הבריאות.

הפלרת מים בעולם

ישראל אינה המדינה היחידה בעולם המפלירה את מי השתייה שלה. ארה"ב, אוסטרליה, ניו זילנד, ברזיל, קולומביה ואיסלנד מפלירות כ-60 עד 80 אחוזים ממי השתייה שלהם. במדינות נוספות, כמו סין, קנדה, מקסיקו, ארגנטינה, פרגוואי ועוד מפלירות בין 20 ל-60 אחוזים ממי השתייה בהן.

ברוב מדינות אירופה אין נהוגה הפלרת מי שתייה, אך נהוגה הפלרה בצורה שונה. ב-2006 אישר האיחוד האירופי הוספת פלואוריד כתוסף מזון. על כן, ברוב מדינות אירופה אין נהוגה הפלרת מי השתייה, אך נהוג להוסיף את הפלואוריד בצורה אחרת. 

באוסטריה, צ'כיה, גרמניה, צרפת, הונגריה, ספרד וסלובקיה מוסיפים את הפלואור למלח הבישול. במספר מדינות ניסו מספר פרויקטים להוספת הפלואור לחלב. בבריטניה ואירלנד מפלירים את מי השתייה, אם כי בצמצום.

מים מסוננים והפלרה

במהלך הדיון הסוער סביב הפלרת המים בארץ, נשכחה עובדה אחת חשובה למדי, והיא השינוי המקיף סביב שתיית מים בארץ בשנים האחרונות. מי הברז כבר אינם מקור השתייה היחיד בארץ, ורוב הציבור שותה כיום מים מסוננים מבקבוקים ומכשירי טיהור וסינון שונים. במקומות עבודה, במשרדים וכמובן בבתים פרטיים רבים נהוג לשתות מים ממתקן טיהור או מבקבוקים מיוחדים, אשר אינם מכילים את הפלואור האמור. 

יש אשר יגידו כי מדובר בניצחון מכריע של מתנגדי ההפלרה, אך למעשה מדובר בתגובה ציבורית לזיהומי מים רבים שאירעו במהלך שנות ה-80' ותחילת ה-90'. כמו כן, מספר שנות בצורת במהלך שנות ה-90' הורידו את מפלסי המים במאגרים הטבעיים (כינרת, אקוויפרים) ופגעו באיכות מי השתייה בארץ. הציבור חיפש אלטרנטיבה – ומצא אותה במים המסוננים שמפיקים מתקני טיהור המים הביתיים.

קיימים מספר מתקני סינון מים, לא כולם מעניקים פתרון לנוכחות הפלואור במים. למשל, מסנן פחם לבדו לא יעיל בקרב זה. אבל מערכות סינון וטיהור מתקדמות דואגות להשאיר את הפלואור מחוץ למי השתייה, ובכך מספקות מענה מצוין לבעיה. 

עם זאת, הפלואור היה ונשאר חומר חשוב וחיוני לבריאות השיניים. אז מה עושים? מקפידים על צחצוח שיניים פעמיים ביום, בוקר וערב, כמו שצריך, ועל שגרת טיפולים אצל שיננית (חלק מהטיפול כולל הוספת פלואור לשיניים). כך הפלואוריד מגיע למקום הנכון ובצורה הנכונה (מריחה במקום בליעה). ובמקביל, מקפידים לשתות מים מסוננים ומטוהרים לרוויה.

חזרה לפורטל המים
להצעת מחיר וקבלת שירות השאירו לנו את פרטיכם ונחזור אליכם
  1. Please let us know your name.
  2. Please write a subject for your message.
  3. חובה להזין
  4. Invalid Input

האתר מחויב
להגינות צרכנית

התחייבות
לשמירת פרטיות

מזמינים עכשיו ונהנים

מיטב מתקני מים 2015 בע"מ • היצירה 7 א.ת. רחובות • טל׳: 08-6775700, פקס: 09-7964902 • מיטב בר בגוגל+

Brand & Design by doart